Strona główna
Dzisiaj jest: 28 listopada 2020
Imieniny: Zdzisława, Stefana, Jakuba
Jesienna pielęgnacja terenów zielonych (8 października 2020)
Urząd Dzielnicy informuje, że jesienna pielęgnacja terenów zielonych w parkach, skwerach i zieleńcach, odbędzie się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2016r.) oraz wytycznymi przekazanymi przez Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Lasów Miejskich –Warszawa, Zarządu Zieleni m. st. Warszawy.

Pielęgnacja ta będzie polegała m.in na tym że liście, które spadły z drzew i krzewów w wielu miejscach pozostaną niesprzątnięte.
W parkach dotychczas mocniej pielęgnowanych powstaną "enklawy", w których liście nie będą sprzątane. Np. w Parku Bródnowskim i w Parku Wiecha. Wszystko to po to by stworzyć enklawy dla przyrody: zwierząt, owadów, ale przede wszystkim dla naszych innych mieszkańców takich jak jeże, żeby dać im możliwość schronienia i przezimowania. Podstawową formą ochrony jeży bytujących na terenach miasta jest stwarzanie im naturalnych schronień. Takimi warunkami, sprzyjającymi tworzeniu i funkcjonowaniu naturalnych miejsc bytowania i hibernacji dla małych mieszkańców parków są m. in:
1) Jak najmniej zabetonowanej przestrzeni,
2) Jak największa liczba terenów zieleni,
3) Pozostawienie naturalnych fragmentów parków jako ostoi przyrody,
4) Ograniczanie koszenia trawników,
5) Pozostawienie niewygrabionych terenów, w szczególności pod drzewami i krzewami,
6) Pozostawienie suchych gałęzi, chrustu i liści,
7) Wygradzanie krzewów w sposób umożliwiający migrację jeży, tworząc enklawy, w których jeże mogą bezpiecznie bytować.

Jak wynika z wielu obserwacji i doświadczeń, pozostawienie stosów liści i gałęzi jest bardzo chętnie wykorzystywane przez jeże jako miejsca schronienia.
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115