Strona główna
Dzisiaj jest: 14 sierpnia 2020
Imieniny: Alfreda, Euzebiusza
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Kalendarz zapowiedzi - główny zbiór
25 września 2019 
  Wykład Katarzyny Węglickiej "Na ziemi wileńskiej, nowogródzkiej i grodzieńskiej" w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64
  miejsce:  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Kuflewska 6)
  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na wykład Pani Katarzyny Węglickiej pt. „Na ziemi wileńskiej, nowogródzkiej i grodzieńskiej”. Dawne Kresy Wschodnie wydają się być znane. Ale czy naprawdę tak jest? Na ile umiemy przywołać dawne zdarzenia? Warto zapoznać się i z tymi, którzy odcisnęli piętno na dziejach ziemi nowogródzkiej, wileńskiej czy grodzieńskiej, a pozostają dzisiaj w zapomnieniu. Ziemia bliska położeniem, a jednocześnie daleka, ponieważ nasza wiedza o niej jest dzisiaj nie tylko stereotypowa, ale często nie pamiętamy, jak wiele zdarzeń, ludzi i historii pozostaje w zapomnieniu. Może warto je „odgrzebać”?
Zapraszamy na wędrówkę po mało znanej ziemi. Odwiedzimy Grodzieńszczyznę, Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Dotrzemy na kraniec dawnych Kresów RP. Wspomnimy o mieście położonym tak blisko naszej granicy, a będącego dosyć odległym we współczesnej pamięci – o Grodnie. Co pozostało z dawnej świetności wspaniałego niegdyś Wilna? Kresy Wschodnie przesiąknięte są historią, tą wielką, ale i losami zwykłych mieszkańców. Historia nie oszczędzała tam ani ludzi ani miasteczek, ni wielkich rezydencji. II wojna światowa pozostawiła mogiły obrońców. To będzie też opowieść o historii sprzed wieków.

Katarzyna Węglicka ukończyła Polonistykę i Historię Sztuki, jest doktorantką w dziedzinie historii sztuki w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo pracuje jako tłumacz (angielski, francuski, rosyjski) współpracując m.in. z organizacjami zajmującymi się Kresami Wschodnimi dawnej RP. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe w poszukiwaniu pamiątek przeszłości, zapomnianych zabytków, pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Urodę Kresów utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. Wydała jedenaście książek, bogato ilustrowanych własnymi zdjęciami, opowiadającymi o historii, sztuce i ludziach dawnych Kresów. Mieszka w Warszawie.
Spotkanie odbędzie się w ramach Warszawskich Dni Seniora 2019.

Wstęp wolny

Termin: 25.09.2019, godz. 17.00
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Filia:
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64, ul. Kuflewska 6
 
Pliki do pobrania:
 
PWŚCPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
«  wrzesień 2019  »
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115