Strona główna
Dzisiaj jest: 25 listopada 2020
Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Historia Pikników Historycznych na Targówku

W 2005 roku Dzielnica Targówek po raz pierwszy włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa organizując konferencję popularno-naukową oraz piknik archeologiczny: na polanę w Lasku Bródnowskim przybyli wojownicy, garncarze, kowale i specjaliści innych, nieco już zapomnianych, rzemiosł.

Impreza miała charakter rozrywkowo-edukacyjny i prezentowała czasy średniowiecza - okres kiedy w miejscu, gdzie odbywał się piknik, istniało grodzisko i osada podgrodowa. Można było spróbować swoich sił w rzucie włócznią lub toporem albo strzelając z łuku. Wiele osób oblegało warsztat garncarski, gdzie pod okiem eksperta można było sprawdzić swoje twórcze umiejętności.

Pokazy i występy średniowiecznych wojów przeplatane były konkursami dla dzieci i młodzieży, w których trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas imprezy. Na ten jeden dzień polana przy Grodzisku ożyła, przypominając o przeszłości tego miejsca, a muzyka zespołów folkowych przywodziła na myśl obrazy jak ze "Starej Baśni".

W 2006 roku Targówek odwiedzili Rzymianie. Można było podziwiać walki gladiatorów, potyczki Rzymian z plemionami barbarzyńskimi, prezentacje wyrobu narzędzi z żelaza, wytwarzanie dziegciu – a wszystko to w rytm celtyckiej muzyki. Wielką atrakcją byli również Słowianie - można było przekonać się jak tysiące lat temu żyli, poznać ich kulturę, obyczaje i wierzenia.

Chętni mogli spróbować swoich sił w konkursie łuczniczym, zwiedzić obozowisko Rzymian, strzelić z balisty a także własnoręcznie wykuć żelazne groty do strzał w warsztacie kowalskim. Późnym wieczorem widzowie wzięli udział w pokazie teatralnym nawiązującym do legendarnej walki dwóch starożytnych bożków – Swarożyca i Welesa. Imprezę zakończył pokaz filmu „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W 2007 roku imprezę otworzył huczny wystrzał z armaty - był ku temu powód, gdyż Lasek Bródnowski na jeden dzień zajęli Szwedzi. Trzykrotnie odtwarzana w czasie pikniku bitwa Polaków ze Szwedami zakończyła się remisem z lekką przewagą Polską - jak mówili zebrani mieszkańcy.

Oprócz inscenizacji bitwy można było posłuchać występów folkowych zespołów muzycznych (Horpyna, Rzepczyno i Dzikie Pola), zapoznać się z XVII wieczną kulturą szlachecką, odwiedzić historyczne obozy wojskowe, obejrzeć pokazy tańców z epoki w wykonaniu zespołów Alta Danza i Nowa Dęba. Największe zainteresowanie budziły starcia i inscenizacje wojskowe przygotowane przez grupy historyczne Liga Baronów, Hufiec Rycerstwa Leliwa, Grupa Kaskaderska Kijowski Pułk Kozaków Regestrowych, Muszkieterzy Szwedzcy z Grupy Magna Morawia, Kieleckie Bractwo Artyleryjskie, Zespół Pikinierów Nowa Dęba.
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115