Strona główna
Dzisiaj jest: 24 stycznia 2019
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Warszawskie zoo ma już 90 lat! (8 marca 2018)
W niedzielę, 11 marca, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, podobnie jak przed dziewięćdziesięcioma laty, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wtedy po raz pierwszy, teraz jubileuszowo. Obchody szczególnego święta zoo towarzyszyć będą warszawiakom jednak, aż do końca roku. Znamy kalendarz wydarzeń.

– Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląda ogrodu, ale także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna.

– Na świecie ginie przyroda, giną poszczególne gatunki, ale giną też całe środowiska. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. My jednak, jako ogród zoologiczny, staramy się uratować chociaż poszczególne gatunki, które są zagrożone wymarciem lub te które już wymarły w naturze. Taka jest nasza rola – powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Nasze działania opierają się na pięciu filarach, które są wspólne dla wszystkich współczesnych ogrodów zoologicznych. To hodowla, edukacja, badania naukowe, rehabilitacja, a także rekreacja, bo proszę pamiętać, że rokrocznie odwiedza nas ponad 700 tysięcy gości – dodał.

To właśnie z myślą o wielotysięcznej rzeszy gości i wiernych bywalców ogrodu przygotowano kalendarz pełen hucznych wydarzeń jubileuszowych. Pierwsze z nich już w niedzielę, 11 marca.

– Każdy z miesięcy tego roku będzie miał swojego zwierzęcego bohatera, którego mieszkańcy będą mogli poznać nie tylko z imienia, ale także zgłębić jego historię. Całość obchodów będzie jednak nierozerwalnie związana z promowaniem idei działania nowoczesnych ogrodów zoologicznych, tj. ochroną ginących gatunków – mówiła Anna Tadra z działu marketingu warszawskiego ogrodu.

Marcowym obchodom patronował będzie Jamir, irbis śnieżny, a w kwietniu poznamy natomiast wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. W kwietniu również w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, zainaugurowana zostanie wyjątkowa wystawa przybliżająca historię warszawskiego ogrodu.

– Honorowe miejsce na wystawie zajmie obraz namalowany ręką szympansicy Lucy. Konserwatorzy malarstwa, którzy mieli okazję oglądać to płótno byli pod wrażeniem ekspresji Lucy – mówiła Anna Mizikowska, kuratorka wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi i dodała – Wystawa przygotowana jest szczególnie pod kątem dzieci, które będą mogły poznać przede wszystkim niezwykłe historie zwierząt, jakie naprawdę zdarzyły się w warszawskim ogrodzie. Nie zabraknie również wyjątkowych atrakcji przygotowanych w związku z „Dziką Praską Nocą Muzeów”.

Wystawa czasowa, poświęcona historii warszawskiego ogrodu zoologicznego prezentowana będzie od 18 kwietnia do 17 września 2018 roku. Opowieści z dawnych lat nie zabraknie również w samym zoo.

– Wzdłuż płotu, od strony ulicy Ratuszowej, zawiśnie wystawa wyjątkowych zdjęć, która przybliży ludzi, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku tworzyli, pracowali, ale też odwiedzali warszawskie zoo. Należy bowiem przypomnieć, że ogród już od samego początku cieszył się niezwykłą sympatią warszawiaków. Tak jest z resztą do dziś – cieszyła się Agata Borucka, kierownik działu dydaktycznego stołecznego zoo. – Specjalnie dla warszawiaków przygotowaliśmy w roku jubileuszowym liczne spacery dydaktyczne po ogrodzie, konkursy i atrakcje. Nie zabraknie nas również na innych wydarzeniach miejskich, gdzie będziemy promować ogród i jego rolę.
Warszawskie zoo ogłosiło także 11 marca Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych, a do promocji swojego jubileuszu zaprosiło wiele znanych osób, a także firm i instytucji.

– Wydana zostanie szczególna książka opowiadająca wyjątkowe historie naszych podopiecznych, m.in. miłości Patricka i Kimberley, której owocem szympans Frodo. Wyemitowana została również seria okolicznościowych znaczków pocztowych, a ambasadorami obchodów została ekipa Zoo Team, która tworzą m.in. aktorzy. Pierwszy firm z udziałem Wojciecha Majchrzaka i jego córki już promuje ogród – uzupełniła Anna Tadra.

Elementem obchodów jest również konkurs na projektu muralu, który ozdobi mór ogrodu od strony rodna Starzyńskiego.

Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
banner_sms