Strona główna
Dzisiaj jest: 9 grudnia 2018
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Kolejne mieszkania dla warszawiaków (25 września 2018)
Przy ulicy Korzona powstaje budynek mieszkalny dla 64 rodzin. To jedna z pierwszych inwestycji realizowanych w ramach programu Mieszkania2030 na obszarze objętym rewitalizacją. Koszt całej inwestycji wynosi 18 mln zł.

– Te mieszkania trafią do warszawiaków – przede wszystkim do rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, seniorów – którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt i równocześnie nie kwalifikują się, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Ta inwestycja to dowód na to, że konsekwentnie realizujemy założenia programu Mieszkania2030. Dodatkową wartością jest to, że mieszkania powstaną na terenie objętym rewitalizacją – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy podczas wmurowywania aktu erekcyjnego w budynek przy ulicy Korzona.

Mieszkania przy ul. Korzona
Przy ulicy Korzona powstaje pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny dla 64 rodzin. To jedna z pierwszych inwestycji realizowanych od podstaw w ramach programu Mieszkania2030 w obszarze objętym rewitalizacją. Koszt całej inwestycji wynosi ok. 18 mln zł.

Dzięki tej inwestycji, 45 mieszkań trafi do mieszkańców, którzy będą je wynajmować bezpośrednio od miasta. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz.
56 mieszkań z 64 zostało zaprojektowanych jako jedno i dwupokojowych, część na ostatnim piętrze będzie posiadała dodatkowo antresole o powierzchni od 11 do 14 m², kilka - tarasy o od 4,5 do ok. 6 m². Powierzchnia mieszkań wyniesie od 27 m² (1 pokój + aneks kuchenny + łazienka) do 75 m² (4 pokoje + kuchnia+ łazienka+ WC). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo, dwa mieszkania zostały przewidziane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami (zaprojektowano m.in. powiększone łazienki z odpowiednim wyposażeniem i szersze drzwi wewnętrzne). Na ścianach w pokojach będą białe tynki gipsowe, w łazienkach – glazura, na podłogach panele i gres, kuchnie wyposażone w zlewozmywak z szafką i kuchenkę elektryczną, a łazienki – w podstawową armaturę i biały montaż. Budynek będzie posiadał również podziemny garaż.

Pozostałe inwestycje
Oprócz inwestycji przy Korzona, TBS Północ buduje mieszkania w kilku innych lokalizacjach. Inwestycja przy ul. Radzymińskiej, również na Targówku, przewiduje budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym, o pow. ok. 250 m² na pierwszym piętrze budynku, przeznaczonym na pieczę zastępczą. Planowany termin zakończenia inwestycji IV kwartał 2020 r. Natomiast przy ul. Chyrowskiej, również w tej dzielnicy, powstanie budynek mieszkalny, wielorodzinny z 25 lokalami mieszkalnymi. W I kwartale 2019 roku powinien zostać wyłoniony wykonawca. Mieszkania powstaną do 2020 r. Na Pradze-Północ, przy ul. Strzeleckiej TBS Północ wybuduje budynek mieszkalny, wielorodzinny z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z przygotowaniem struktury lokali, przeznaczeniem lokali użytkowych. Kolejny etap to przygotowanie przetargu na dokumentację projektową.
I ostatnia z inwestycji TBS Północ to zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pełczyńskiego na Bemowie. Powstanie ok. 250 mieszkań i ok. 226 miejsc postojowych. Plany inwestycyjne zakładają przeznaczenie części parterowej powstałego budynku na lokale usługowe, w tym na przedszkole lub żłobek. TBS Północ ogłosił przetarg na wybór generalnego wykonawcy dokumentacji projektowej.

Mieszkania dla warszawiaków
W ciągu dwunastu lat zapewniliśmy warszawiakom ponad 20 000 mieszkań, w tym 17 000 wyremontowanych pustostanów. Na koniec 2018 r. ta liczba wzrośnie do blisko 23 tys. Powstało ponad 3 600 miejskich mieszkań, w tym 550 wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Cały czas trwają inwestycje i remonty pustostanów. Ponad 300 mieszkań komunalnych jest w budowie. Dla porównania, w latach 1996 – 2006 r. ówczesne władze wybudowały jedynie 1750 lokali komunalnych.

Plan na kolejne lata
Polityka mieszkaniowa Mieszkania 2030, uchwalona pod koniec 2017 roku zakłada, że do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększy się do ponad 100 tysięcy. W tym celu trzeba dostarczyć 15 tysięcy nowych lokali. Wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.
Priorytety nowego programu gospodarki miejskimi lokalami na następnych 5 lat, czyli do 2022 roku to: więcej mieszkań, wyższy standard, remont wszystkich pustostanów, likwidacja pieców, wsparcie najsłabszych oraz mieszkańcy bez długów czynszowych.

Nowy program mieszkaniowy to:

 1. Więcej mieszkań dla warszawiaków
Miasto będzie kontynuowało budowę miejskich mieszkań. W kolejnych latach powstanie co najmniej 650 lokali dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1250 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego. Przybędzie także 3 tys. lokali socjalnych.

2. Wyższy standard miejskich mieszkań
Z jednej strony będą to przyłączenia mieszkań do centralnego ogrzewania i remonty, z drugiej – wyłączanie części budynków w bardzo złym stanie technicznym z eksploatacji oraz mieszkań niepełnowartościowych, bez łazienek i kuchni. Mieszkania będą doposażanie i modernizowane. Zapewnimy także efektywne ogrzewanie poprzez podłączanie do miejskiej sieci cieplnej lub montaż instalacji gazowych lub OZE. W latach 2007-2017 Warszawa na utrzymanie mieszkań komunalnych wydała ponad 5,5 miliarda złotych, z czego wpływy z opłat za czynsz stanowiły 38 proc. (2,1 mld zł). To były rekordowe lata także w przyłączeniach budynków z miejskiego zasobu do sieci ciepłowniczej. Dzięki intensywnym pracom w ciągu ostatnich 11 lat nastąpił blisko 50 proc. wzrost liczby mieszkań przyłączonych do centralnego ogrzewania w budynkach będących wyłączną własnością miasta. Od 2007 r. przyłączyliśmy 4,8 tys. mieszkań do centralnego ogrzewania. Gdy podłączamy budynki do centralnego ogrzewania, doprowadzamy ciepłą wodę, co oznacza niższe rachunki dla mieszkańców.

3. Wszystkie pustostany wyremontowane
Zakładamy, że w latach 2018-2019 zostaną wyremontowane wszystkie pustostany w budynkach, które są dostępne formalnie i technicznie.

4. 0% mieszkań opalanych węglem
Planujemy dalsze przyłączanie mieszkań do centralnego ogrzewania i zlikwidowanie wszystkich pieców lub ich wymianę na instalacje na gaz, czyli bezpieczne dla mieszkańców i środowiska. Kolejnym wyzwaniem będzie budownictwo plus energetyczne z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

5. Wsparcie najsłabszych, czyli obniżki czynszów i więcej mieszkań socjalnych Już w 2018 r. zaczęły obowiązywać kolejne ulgi, np. dodatkowe zniżki w opłatach za czynsz dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku w przypadku oczekiwania na zamianę lokalu – obniżka o 20 proc., czy obniżki z tytułu uzyskiwanych dochodów dla mieszkańców z lokali powyżej 80 m². Część obecnych zniżek również będzie korzystniejsza. Miasto będzie kontynuowało wsparcie dla mieszkańców z budynków dekretowych.

6. Lokatorzy bez długu
Wprowadzimy kolejne rozwiązania dla warszawskich mieszkańców, którzy mogą mieć problem z regularnym płaceniem czynszu. Pomocą chcemy objąć jak największą grupę warszawiaków mających długi czynszowe, dostosowaną do ich sytuacji finansowej i życiowej.
  
7. Warszawski Standard Mieszkaniowy
Warszawski Standard Mieszkaniowy to kryteria dla stworzenia wygodnego, ekonomicznego i przyjaznego mieszkania od momentu projektowania po zarządzanie budynkiem. Oparty jest na podejściu uwzględniającym sprawy społeczne, planowanie przestrzenne oraz oszczędne i racjonalne gospodarowanie zasobami – energią, wodą, czy gruntem. Dzięki standardowi będą powstawać lepsze nie tylko budynki, ale całe osiedla.

Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
banner_sms