Strona główna
Dzisiaj jest: 21 stycznia 2022
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Na Targówku Fabrycznym, przy dzisiejszej ulicy Księcia Ziemowita 39, znajduje się obiekt zupełnie niespodziewany w tym otoczeniu -- jeszcze jeden kościółek drewniany -- kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

Przedmieście zwane Targówkiem Fabrycznym czy jak kto woli Przemysłowym włączone zostało do Warszawy w 1916 roku. Był to teren bardzo zaniedbany. Wokół, aż do zburzonych już fortów rosyjskich rozciągały się częściowo jeszcze eksploatowane torfowiska. Na niewielkich piaszczystych i nieurodzajnych gruntach powstawały drobne skupiska biednych domków, wznoszonych przez osadników rolnych i robotników fabrycznych.

Warunki życia były tam bardzo ciężkie. Powietrze zatruwała mdlącym odorem ostatnia na obszarze Warszawy kościarnia Bacha - Alberga, a z zakładów chemicznych "Kijewski i Scholtze" wydobywały się zielono-żółte opary siarczane. Tereny te były zupełnie odcięte od Pragi i centrum Warszawy. Dopiero pod koniec lat trzydziestych uruchomiono dwie linie autobusowe łączące Targówek Fabryczny z Targową i Radzymińską.

Na tym to "odludziu", po I wojnie światowej, rozpoczęli budowę domków jednorodzinnych warszawscy kolejarze. Z ich inicjatywy i dzięki ich osobistej pracy został wzniesiony w 1919 roku oryginalny kościół z podkładów kolejowych.

Mimo skromnych wymiarów odznacza się on swoistym pięknem, dzięki projektowi wybitnego architekta Stefana Szyllera, który nadał mu pewne cechy stylu zakopiańskiego. Do realizacji projektu Szyller został zachęcony przez niezwykle energicznego proboszcza tamtejszej parafii, księdza Eustachego Krocina, niestrudzonego rzecznika polepszenia warunków życia mieszkańców Targówka.

Kościół jest jednonawowy z podcieniami i prostokątnymi okienkami po bokach. Dach ma wysoki, kryty dachówką, z niewielką ażurową sygnaturką ze spiczastym hełmem. Obok kościoła wzniesiono plebanię, do której budowy użyto materiałów rozbiórkowych z soboru na placu Saskim. Przy kościele erygowana została parafia, a poświęcenia całego dzieła dokonał ówczesny nuncjusz papieski w Polsce, Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Wnętrze kościoła pozbawione jest dekoracji. Posiada trzy ołtarze drewniane projektowane przez Stanisława Witkiewicza. W ołtarzu głównym znajduje się stary obraz Zmartwychwstania Pańskiego, nieznanego autora. W pozostałych ołtarzach umieszczono obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz św. Antoniego.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego został wybudowany jako prowizoryczny i tymczasowy, z myślą postawienia później w tym miejscu świątyni murowanej. Mimo to prawie w niezmienionym kształcie służy wiernym do dnia dzisiejszego. Jedynie w 1948 roku był gruntownie remontowany i przybyły mu dwie kaplice boczne.

Na tle przemysłowego krajobrazu Targówka jest on pięknym i oryginalnym akcentem wnoszącym do budownictwa miejskiego rodzime motywy ludowe.

więcej na temat historii Kościoła oraz Parafii na stronie internetowej: www.parafiazmartwychwstaniapanskiego.pl
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115