Strona główna
Dzisiaj jest: 21 stycznia 2022
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
W czasie II wojny światowej świątynie Pragi nie zostały zniszczone tak całkowicie, jak kościoły prawobrzeżnej Warszawy, jednak i tu, zwłaszcza w wyposażeniu sakralnym straty były olbrzymie. Poza tym Praga rozrastała się. Potrzebne były kościoły dla nowych mieszkańców.

Przykładem żmudnego wysiłku budowania obiektów sakralnych w trudnych warunkach pierwszych lat powojennych jest kościół św. Rodziny na Zaciszu. Parafia erygowana została w 1948 roku. W roku 1949 najpierw wzniesiono drewnianą kaplicę z murowanym frontonem. Następnie etapami powstawał właściwy kościół.

W 1956 roku kaplica została z zewnątrz obmurowana, a w 1963 roku mury podniesiono do wysokości ponad 4,5 m. W latach 1969 - 1970 nastąpiła dalsza faza budowy: pogłębiono fundamenty i podwyższono mury o dalsze 2 metry. Powoli, po tych przebudowach kościół nabrał funkcjonalnego charakteru, dostosowanego do stylu osiedla willowego.

Kościół jest trzynawowy; liczy 29,5 m długości, 12 m szerokości i 6,5 m wysokości. We wnętrzu znajduje się ciekawa kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której ściany i ołtarz wykonano z piaskowca według projektu inżyniera architekta Mieczysława Twarowskiego. Metaloplastykę, a więc artystyczne kraty w oknach, ambonę wkomponowaną w balustradzie, pulpit do czytania Słowa Bożego, dwa ołtarze oraz kratę oddzielającą kościół od kruchty, projektował inżynier Stefan Deptuła.

Warto zwrócić uwagę na duży krzyż dębowy z figurą Chrystusa zawieszony przy bocznej kaplicy. W prezbiterium, na ścianie głównej wisi obraz malowany w 1958 roku przez Antoniego Michalaka z Sandomierza, przedstawiający Świętą Rodzinę.

W kaplicy Matki Bożej znajduje się obraz w stylu bizantyjskim -- kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła św. Joachima w Rzymie, wykonana przez artystę malarza Alojzego Gossa. Wszystkie rzeźby i płaskorzeźby w kościele są dziełem plastyka Tadeusza Świerczaka.
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115