Strona główna
Dzisiaj jest: 21 stycznia 2022
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Cmentarz w kształcie nieregularnego pięcioboku rozciąga się między Targówkiem a Nowym Bródnem i jest otoczony wysokim murem o długości blisko 5 tys. metrów. Bródno to największa nekropolia w Warszawie. Jej powierzchnia była kilkakrotnie powiększana i liczy obecnie ok. 113 ha. Główna aleja cmentarza ma 1250 m długości i 9 m szerokości.

Projekt i wybór lokalizacji cmentarza spotkał się aprobatą ówczesnego prezydenta Warszawy, generała lejtnanta Sokratesa Starynkiewicza, który od początku patronował przedsięwzięciu. Lokalizacja nowej nekropolii na folwarku i wsi Bródno (kupionym przez miasto), choć odległa od Śródmieścia, rokowała nadzieję na powiększenie w przyszłości obszaru cmentarza.
20 listopada 1884 roku arcybiskup Wincenty Teofil Chościak-Popiel dokonał konsekracji cmentarza i tegoż dnia odbył się pierwszy pogrzeb. Dla upamiętnienia oddania cmentarza do użytku przy głównym wejściu umieszczono na kopcu krzyż z napisem łacińskim - Aleksandro tertio regnante.
Napis ten po odzyskaniu niepodległości został usunięty, a na jego miejscu znajduje się obecnie grób ks. kardynała Aleksandra Kakowskiego. Początkowo chowano na Bródnie tylko mieszkańców Pragi oraz zmarłych w przytułkach i szpitalach, a także biednych chowanych na koszt miasta. Kiedy jednak w 1887 r. ostatecznie zamknięto Cmentarz Kamionkowski, a na Cmentarzu Powązkowskim, wobec braku miejsca, utrzymano pochówki tylko po wykupieniu miejsca na własność - Bródno stało się cmentarzem mieszkańców z obu brzegów Wisły. Przede wszystkim tych uboższych.

Podczas wojny Cmentarz Bródnowski był arsenałem broni i amunicji przechowywanej w grobowcach przez organizacje konspiracyjne. Pełnił także rolę poligonu i miejsca ćwiczeń. Przez całe miesiące znajdowali tu schronienie ludzie poszukiwani przez gestapo. Drewnianą kancelarię cmentarza zastąpiono w 1926 r. budynkiem murowanym. W roku 1934 z racji pięćdziesięciolecia cmentarza na przeciwko kościoła wzniesiono betonową dzwonnicę.

Bródno jest miejscem spoczynku blisko miliona mieszkańców stolicy, także tych, którzy trwałe związani są z historią i kulturą stolicy. Leżą tu metropolita warszawski Aleksander Kakowski, przywódca endecji Roman Dmowski czy słynny bokser Antoni "Kolka" Kolczyński.

więcej informacji o Cmentarzu Bródzieńskim można znaleźć na stronie internetowej:
www.cmentarz-brodnowski.pl
| 1 | 2 | 3 |
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115