Strona główna
Dzisiaj jest: 24 stycznia 2022
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Lepsza strona miasta. Warszawa ma nowy portal informacyjny (28 czerwca 2021)
Spójność, przejrzystość i wygoda. To cechy, którymi kierowała się Warszawa, tworząc nowy portal informacyjny. Serwis pod adresem um.warszawa.pl zastąpi w tym roku blisko pięćdziesiąt miejskich stron internetowych, w tym strony 18 dzielnic.

Oczekiwania użytkowników wobec usług cyfrowych zmieniają się bardzo szybko. Informacyjny portal Warszawy będzie dostosowany do urządzeń mobilnych. Chcemy, aby informacje były prezentowane przejrzyście i były dostępne także dla osób ze szczególnymi potrzebami (np. niedowidzących).

Łatwiejszy dostęp do informacji
Tym kierowaliśmy się, kiedy tworzyliśmy nowy portal Urzędu m.st. Warszawy. Jego głównym założeniem jest ujednolicenie prezentacji treści w witrynach oraz sposobu poruszania się po nich. Nowością są strony tematyczne, które pomogą mieszkańcom poznać działania miasta w różnych obszarach. Prezentują one zebrane w jednym miejscu treści dotyczące np. kultury, zdrowia czy edukacji. Uporządkowaliśmy też adresy serwisów, dzięki czemu m.in. strony dzielnic odnajdziemy według prostego schematu: ochota.um.warszawa.pl czy wawer.um.warszawa.pl. Na każdej stronie dzielnicowej mieszkańcy znajdą m.in. wspólne zakładki w menu, takie jak „Urząd”, „Dla mieszkańców” czy „Załatw sprawę”. Użytkownik portalu będzie mógł szybciej i łatwiej znaleźć informacje, których szuka, na spójnych wizualnie stronach tematycznych, a także w witrynach dzielnic.

Poruszanie się na stronie i odnajdywanie interesujących materiałów ułatwia też wyszukiwarka – wspólna dla całego portalu. Dzięki niej użytkownicy mogą przeszukać zawartość wszystkich serwisów wchodzących w skład nowego portalu oraz innych miejskich stron internetowych m.in.: warszawa19115.pl czy BIP. Korzystając z miejskiej wyszukiwarki, mamy pewność, że w wynikach wyszukiwania znajdziemy oficjalne treści tworzone przez warszawski samorząd.

Otwarte i sprawdzone technologie
Interesujące jest też to, co niewidoczne dla użytkownika. Nowy portal informacyjny Warszawy jest zbudowany z wykorzystaniem sprawdzonych technologii, dostępnych na zasadach wolnego oprogramowania. Oznacza to większą elastyczność w rozwoju, jak również daje szansę na zmniejszenie kosztów utrzymania miejskich stron internetowych. Zmiana polega na zastąpieniu dotychczasowych kilkudziesięciu niezależnych i niepowiązanych ze sobą systemów publikacji treści jednym wspólnym. Dzięki temu możemy ograniczyć powielanie tej samej informacji w różnych miejscach, a gromadzone materiały (np. zdjęcia) mogą być wielokrotnie użyte.

Liczy się zdanie mieszkańców
W czasie pracy nad nowym portalem zapytaliśmy różne grupy warszawianek i warszawiaków, co o nim sądzą, jak oceniają łatwość poruszania się po stronach, sposób prezentowania treści. Podczas badań i rozmów zebraliśmy wiele cennych uwag. Zalety nowego portalu to według badanych: przejrzystość, czytelność, wyeksponowana wyszukiwarka, kalendarz wydarzeń i bogactwo treści. Strona była często opisywana jako nowoczesna i łatwa w obsłudze. Rekomendacje respondentów pozwoliły poprawić funkcjonalność i estetykę.

Nowoczesny portal informacyjny
Przez pewien czas nowy portal informacyjny Warszawy będzie funkcjonował równolegle do dotychczasowych stron, żeby użytkownicy mogli przyzwyczaić się do zmian, a także zapoznać się z nowymi rozwiązaniami. Nowa witryna, tak jak dotychczasowa strona główna Urzędu m.st. Warszawy, będzie dostępna pod adresem um.warszawa.pl. Już teraz zachęcamy do odwiedzania nowej, lepszej strony miasta pod adresem https://nowa.um.warszawa.pl.

Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115