Strona główna
Dzisiaj jest: 5 grudnia 2021
Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Oddział Bródno TPW - zdjęcia archiwalne

Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (dawne Koło Miłośników Bródna) powstał w 1982 roku z inicjatywy Ryszarda Szołwińskiego, który urodził się w tej dzielnicy w 1920 roku. Obecnie nasza organizacja, która działa społecznie, liczy sobie ponad czterdziestu członków. W dużej mierze są to mieszkańcy Nowego i Starego Bródna, Pelcowizny, Śliwic, Targówka i Zacisza, którzy chcą pielęgnować pamięć o przeszłości. Dzięki zdecydowanemu dążeniu do celu udało się nam wydać dwie książki. Są to dwa tomy wspomnień bródnowiaków, zebrane w obszerne wydania pod tytułem "Bródno i okolice". W chwili obecnej trwają prace nad zbieraniem tekstów do trzeciej książki pod tytułem "Sagi rodzinne".

Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zajmuje się także działalnością edukacyjną. Na zaproszenia bródnowskich szkół organizujemy prelekcje o historii dzielnicy, a także oprowadzamy wycieczki. Oczywiście robimy to bezpłatnie, co niektórzy przyjmują z niedowierzaniem.

Podczas ponad dwudziestoletniej działalności naszego Oddziału udało nam się ocalić kilka reliktów przeszłości nierozerwalnie związanych z Bródnem:
- Podczas przebudowy ulicy Wysockiego w 1996 roku dzięki interwencji naszego członka, Tadeusza Szurka, w Tramwajach Warszawskich, ocalono około 60 metrowy fragment bruku i szyn tramwajowych, a także cztery słupy trakcji tramwajowej (dwa z nich służą jako latarnie),
- wygłosić dziesiątki odczytów i prelekcji w szkołach na Targówku i Bródnie,
- organizować liczne wystawy fotograficzne
- dzięki inicjatywie pani Reginy Głuchowskiej, przy Oddziale powstał zespół wokalno – poetycki "Regimus", który uświetnia nie tylko nasze comiesięczne zebrania, ale dale również niezliczoną ilość koncertów w wielu klubach i domach kultury na Bródnie, Targówku i Zaciszu, propagując piękno polskiej pieśni o wysokich walorach artystycznych. 


Zapraszamy do współpracy !
Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115