Strona główna
Dzisiaj jest: 24 stycznia 2022
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Dom Kultury "Świt"
Warszawa, ul. Wysockiego 11
tel. 022-811-01-05, 022-811-11-09, fax 022-811-04-24
e-mail: , http://www.dkswit.com.pl


Dom Kultury Świt rozpoczyna 50 sezon działalności kulturalno-oświatowej na Bródnie. Ta jubileuszowa rocznica dokonuje się w kurzawie remontów, które z inicjatywy Zarządu i Rady naszej dzielnicy mają zlikwidować bariery dla niepełnosprawnych, gruntownie zmienić i podnieść poziom warunków sanitarnych, a także uczynić wnętrza Domu Kultury bardziej przyjaznymi i wygodnymi dla jego użytkowników. W tym celu wszystkie łazienki całkowicie zmienią swój dotychczasowy wygląd.
Przy wejściu głównym do Domu Kultury budowany jest specjalny podjazd dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Będą oni mieli również zainstalowaną specjalną platformę umożliwiającą pokonanie schodów do sali widowiskowo-kinowej. Filmy, kabarety, spektakle teatralne i koncerty będą od teraz stać dla nich otworem.

Dostępna będzie także biblioteka, sale języków obcych, siłownia, pracownia plastyczna, sala Ogniska Muzycznego, a także seminaria i wykłady w ramach Uniwersytetu III Wieku.
Całość dotychczasowych prac jest kontynuacją wcześniejszych decyzji Zarządu i Rady Dzielnicy Targówek, których celem jest modernizacja podległych jej placówek.
W przypadku Domu Kultury ŚWIT, ubiegłorocznym przykładem tego typu działań, jest całkowita wymiana wyposażenia kabiny projekcyjnej polegająca na zainstalowaniu w niej nowoczesnego projektora 35 mm KINOTON i projektora cyfrowego BARCO. To ostatnie urządzenie umożliwia wyświetlanie filmów w absolutnie najwyższej jakości cyfrowej obrazu i dźwięku, na którą, jak dotychczas mogły sobie pozwolić tylko 3 warszawskie kina. Nie chodzi jednak o palmę pierwszeństwa.

Znacznie ważniejsza jest możliwość wyświetlania filmów premierowych w technice na którą nie może pozwolić sobie większość multipleksów, a ceny biletów są średnio ok. trzy razy niższe. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy samorządową instytucją kultury o charakterze non profit. W kontekście jednej z ostatnich decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michała Zdrojewskiego, którą miał ogłosić na tegorocznym festiwalu Filmów Polskich w Gdyni, o wyposażeniu kilku utytułowanych kin studyjnych w podobną co nasza aparaturę cyfrową, decyzję władz naszej dzielnicy sprzed roku, należy uznać za pionierską. Tym bardziej, że Kino ŚWIT na tej liście by się nie znalazło. Niemniej, im więcej kin cyfrowych, tym więcej dystrybutorów, którzy odważą się na proponowanie swojego repertuaru w wersji cyfrowej. Im więcej filmów w tej technice, tym większa ich dostępność, różnorodność, niższa cena biletów i oczywiście satysfakcja widzów.

Profil programowy Kina ŚWIT i jego przynależność do Sieci Kin Studyjnych oznacza, że swoje miejsce odnajdą w nim widzowie, poszukujący alternatywy dla repertuaru komercyjnego wszechobecnego w kinach wielosalowych. Istnienie w jednej dzielnicy dwóch kin mających tak odmienne specjalności, to dobra wiadomość dla widzów, których zróżnicowane gusta i preferencje, będą wreszcie mogły być zaspokojone.
Serdecznie zapraszamy do Domu Kultury "Świt"


Wszechnica Edukacyjna Targówek
Urząd Dzielnicy
Park Rzeźby
Budżet partycypacyjny
Jeden numer tysiąc spraw - 19115